Orszg- s futballtrtnelem
A Kuril-szigetektl s Szahalintl Tajvanig hzd, mintegy 3900 szigetbl ll Japn szigetvilgban fekv orszg. Ez Fldnk egyik fldtani szempontbl legaktvabb vezete, ahol gyakran vannak fldrengsek, Japnban 60 ma is mkd vulkn tallhat. A "felkel nap" orszga tbb mint 2000 ves mltra tekint vissza.
Trtnelme az i. e. 5. szzadban kezddtt. A buddhizmus elterjedse utn Japn abszolt monarchiv alakult, ln a csszrral, aki az akkori fvrosbl, Narbl gyakorolta korltlan hatalmt. A birodalom hanyatlsa utn, a 12. szzadban kezddtt a tartomnyi nemessg, a sgunok uralma.
A csszr 1867-ben visszalltotta hatalmt, egyben risi modernizciba fogott. A csszrsg szkhelye Tokiba kerlt, az 1889-es alkotmny Japnt alkotmnyos monarchiv tette. Tbb hdt hbort is folytatott szomszdaival, elfoglalta Koret, Tajvant, megszllta Mandzsrit. A msodik vilghborban szvetsget kttt Nmetorszggal s Olaszorszggal, majd Pearl Harbour bombzsval hadra lpett az Egyeslt llamokkal szemben.
Az USA 1945-ben atomfegyvert vetett be Japn ellen. Az orszg amerikai megszlls al kerlt, a teljes fggetlensgt csak 1950-ben kapta vissza. Japn ma a vilg egyik legnagyobb hitelezje s mkdtke beruhzja. A 377 ezer km2 terlet orszgban 128 milli ember l, az orszg fvrosa Toki.
Szvetsg neve: |
Japan Football Association (JFA) |
Alaptsi ve: |
1921 |
FIFA-tagsg kelte: |
1929 |
Cme: |
JFA House, Football Avenue, Bunkyo-ku, Tokyo 113-8311, Japan |
Telefonszma: |
00-81-3-38302004 |
Telefaxszma: |
00-81-3-38302005 |
Internetcme: |
www.jfa.or.jp |
Elnk: |
Kavabucsi Szaburo |
Alelnk: |
Ogura Jundzsi |
Ftitkr: |
Hirata Takeo |
Szvetsgi kapitny: |
Zico |
A vlogatott szerelse: |
kk mez, fehr nadrg, kk sportszr |
Az orszgban 1935-ben rendeztk az els bajnoki kzdelmeket, amelynek els kt aranyrmt a Kyungsung (a mai dl-koreai Szul) csapata nyert meg. Ligabajnoksgot 1965 ta rnak ki, a Toyo Kogyo volt az els egylet, amelyik elhdtotta a trfet. A profibajnoksgot, a J-League-et 1993-ban hvtk letre, azta ezen elnevezs alatt versengenek a legjobb japn klubok.
A hatvanas vekben egyeduralkod hirosimai Toyo Kogyo (1965 s 1970 kztt t bajnoksgot nyert) helyt ksbb egyetlen klub sem tudta tvenni, a hetvenes-nyolcvanas vekben csak az oszakai Yanmar Dieselnek (1974, 1975) s a Jomiurinak (1983, 1984) sikerlt ismtelnie.
1993-ban tz klub rszvtelvel kezddtt a J-League, amelynek alapti a korbbi gyri csapatokbl talakult profi klubok (Fujita - Bellmare Hiracsuka, Hitachi - Kasiva Reysol, Mitsubishi - Urava Red Diamonds, Nissan - Jokohama Marinos, Yamaha - Jubilo Ivata) voltak. A legtbb profi bajnoksgot a Kasima Antlers, a korbbi Szumimoto nyerte, labdargi 1996-ban, 1998-ban, 2000-ben s 2001-ben vgeztek az els helyen. Az orszg futballklubjai komoly tnyezk a nemzetkzi porondon, az zsiai Bajnokcsapatok-kupjt hromszor, a kupagyztesek kontinentlis versengst tszr, a fldrsz Szuperkupjt pedig hromszor hdtotta el japn egylet.
A japn vlogatott 1917. mjus 9-n a III. Tvolkeleti Jtkokon lpett elszr plyra, m a hazai krnyezet ellenre (a mrkzst Tokiban jtszottk) 5-0-s veresget szenvedett Kntl. A folytats sem volt rmtelibb, mert egy nappal ksbb a Flp-szigetek 15-2-re nyert a japnok ellen! Az els gyzelemre tz vet kellett vrni, 1927-ben, az immr VIII. Tvolkeleti Jtkokon 2-1-re gyztek a felkel nap orszgnak legjobbjai a Flp-szigetek vlogatottja ellen. Az orszg nemzeti csapata az elmlt vtizedben egyeduralkod a kontinensen, hiszen az utols ngy zsia-kupbl hrom (1992, 2000, 2004) Japn gyzelmvel zrult.
A japnok mr az 1938-as vilgbajnoksg selejtezin is szerettek volna elindulni, de ksbb politikai okok miatt visszalptek, a msodik vilghbort kveten pedig hasonl indokbl t vre kizrtk ket a FIFA-bl. Visszakerlsk utn az 1954-es vb selejtezin a Koreai Kztrsasgtl szenvedtek veresget, ngy vvel ksbb pedig megint nem neveztek a tornra, akrcsak az 1966-os World Cup eltt.
A kett kztt Dl-Korea verte ki ket, amely ksbb is sok borsot trt a japnok orra al az zsiai selejtezk sorn, sszesen ngy alkalommal a koreai vlogatotton mlt, hogy Japn lemaradt a vbrl, de akadt, hogy Hongkong, illetve Izrael elzte meg a felkel nap orszgnak egyttest. Az 1994-es vbrl drmai krlmnyek kztt cssztak le: az utols selejtez mrkzs utols percben Irak egyenltett ellenk, s gy a japnok lecssztak a vilgbajnoki szereplsrl.
Az 1998-as mondilon viszont mr vgre jelen voltak, s br Argentntl, Horvtorszgtl s Jamaictl is egyglos veresget szenvedtek, j benyomst keltettek. Ilyen elzmnyek utn jtt a hazai rendezs, 2002-es viadal, amelyen a grda Belgiummal, Oroszorszggal s Tunzival kerlt egy csoportba, a tovbbjuts teht nem tnt knny feladatnak. A Philippe Troussier ltal veznyelt egyttes azonban veretlenl vgzett csoportja ln: a belgkkal elrt 2-2-es dntetlen utn az oroszokat 1-0-ra, a tunziaiakat pedig 2-0-ra verte.
2002. jnius 14. Tunzia - Japn 0-2 (0-0) Oszaka, Nagai-stadion, 45 213 nz v.: Veissiere (francia). Tunzia: Bumnizsel - Clayton (Madebi, 61.), Badra, Buzain (Zituni, 78.), Dzsaidi - Trabelszi, Buazizi, Ben Asur, Godban, Melki (Baja, 46.) - Dzsaziri. Szvetsgi kapitny: Szuajah s Labidi. Japn: Narazaki - Macuda, Mijamoto, Nakata K. - Mjodzsin, Inamoto (Icsikava, 46.), Toda, Nakata H. (Ogaszavara, 84.), Ono - Szuzuki, Janagiszava (Morisima, 46.). Szvetsgi kapitny: Troussier. gl: Morisima (48.), Nakata H. (75.)
A legjobb nyolc kz kerlsrt a trk csapat ellen lptek plyra, s a flholdasok legyzhetnek tntek, azonban az eurpai grda vgl 1-0-ra nyerni tudott, s ezzel ketttrte a vrmes japn remnyeket. |
Az egykori brazil vilgklasszis Zico ltal diriglt alakulat els rnzsre meggyz teljestmnnyel kvalifiklta magt a jv vi vilgbajnoksgra. Azonban aki kicsit jobban utnanz selejtezbeli eredmnyeiknek, s az azokat kvet sajtvisszhangnak, lthatja, hogy a japn vlogatott tja Nmetorszgba korntsem volt zkkenmentes.
Az els selejtezkrben ngy mrkzst is csak egy sovny glocskval tudta megnyerni, 16-1-es glklnbsge magyarzata, hogy a harmatgyenge Indinak kt mrkzsen 11 glt rmolt be.
Egyesek mr ekkor a vszmadr szerepben jeleskedtek, kiemelve, hogy a hrom ellenfl (India mellett Omnnal s Szingaprral mrkztek a kk-fehrek) egyike sem volt kpes tartsan j eredmnyeket hozni. Ehhez taln mg Omn llt a legkzelebb, az arab egyttest otthon, Szaitamban Kubo Tacuhiko 93. percben elrt gljval sikerlt legyznik a japnoknak, mg idegenben Szuzuki Takajuki szerezte a minimlis sikerhez szksges tallatot.
Hasonlan alakult a japn vlogatott sorsa a msodik csoportkrben is. A lelkesen jtsz Koreai NDK-t Oguro Maszasi 92. percben ltt gljval vertk Szaitamban (2-1). Tehernba egy pontrt mentek Zico fiai, Vahid Haszemjan kt tallatra azonban Fukunisi Takasi csak eggyel tudott vlaszolni.
Ezutn kvetkezett a Bahrein elleni otthoni mrkzs, amelyen a kzvlemny mindenkppen gyzelmet vrt a kk-fehrektl. Ezt vgl sikerlt megvalstaniuk Nakata Hidetosiknak, m ehhez a bahreini vd, Mohamed Szalmin segtsgre volt szksgk, aki a 71. percben a sajt kapujba juttatta a labdt. Az 1-0-s sikerrel azonban senki nem volt igazn elgedett, Zico alatt gy ersen mozgott a kispad tavaly tavasszal.
A brazil mester menesztst szorgalmaz hangok csak akkor csendesltek el, amikor a vlogatott - ha nem is tl meggyz jtkkal - Manambl s Bangkokbl is gyztesen trt haza. Az utols sszecsapsnak gy gyakorlatilag nem maradt ttje, hiszen addigra eldlt, Irn s Japn nemzeti tizenegye is egyenes gon jut ki a 2006-os vilgbajnoksgra, azonban mindenki tisztban volt vele: a presztzsrt Jokohamban kkemny harcot lthatnak majd a kiltogat szurkolk.
Nem is kellett csaldniuk, nagy rmkre Kadzsi Akira mr az els flidben vezetst szerzett a hazaiaknak, aztn a 76. percben Oguro Maszasi nvelte a japnok elnyt. Nem sokkal ksbb ugyan Ali Daei tizenegyesbl egyglosra cskkentette az irniak htrnyt, de az eredmny a vgig mr nem vltozott. Ezzel a gyzelemmel a vlogatott, s nem mellkesen Zico kicsit nyugodtabban kszlhet a nyri seregszemlre, de azt azrt k is sejtik: nem biztos, hogy a szerencse az reg kontinensre is elksri majd ket.
| |